| Attribute | Value |
|---|---|
| RPM/V | 100 KV |
| No Load Current | 1.1A/30V |
| Motor Weight | 382g |
| Maximum Current | 41 A |
| Maximum thrust | 11.1 kg |
| Recommended ESC | MAD AMPX 40A(5-14S)HV |
| Nominal Voltage | 12S lipo battery |
| Product Boxed Weight | 682g (150 x 150 x 65 mm) |
| Maximum Torque | 3.9 Nm |
| Recommended Propellers | 28x8.4,29x8.7,30x10.0 |