WF-1000S60-24K w Stabilizacja napięcia tethered uav systems made in china
Brand Name: GS
Model Number: WF-1000S60-24K
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100
Detail Information
Place of Origin:
Made in China
External Dimension:
370*223*127mm
Input Voltage:
800-1000V
Output Voltage:
60V/480A
Input Terminal:
XT60
Output Terminal::
M8
Weight:
9500grams
Product Description
Product Specifications
External Dimension 370*223*127mm
Input voltage 800-1000V
Output voltage 60V/480A
Input terminal XT60
Output terminal M8
Weight 9500grams
Product Overview
800-1000V wide voltage input | 60V/480A regulated output | 24KW continuous power
The WF-1000S60-24K is a high-power regulated tethered power supply system designed to military-grade standards. It converts 800-1000V high-voltage DC input into precise and stable 60V/480A output, providing continuous and reliable power support for industrial drones and special equipment.
Key Specifications
  • DC-DC isolated power converter: Isolates and converts the input 1000V DC power to 60V DC power, with a rated output power of 24KW